Dünyanın En Büyük Çiçekleri Burada...
SEPETİMSepetiniz boş

NASIL DİKİLİR?

YILDIZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER (EKİM-DİKİM-SULAMA-DESTEK-SAKLAMA)

Yıldız çiçeği için Avrupa'da meşhur “lale çılgınlığı”nı andıran bir dönem yaşandı. Nadir yumrular ağırlığınca altına satıldı. Çiçeklerin dilinde yıldız; gösteri, görkem anlamındadır. Boyutu servis tabağı büyüklüğüne kadar değişen çiçek çeşitlerinin saksı veya çiçeklilere yahut bahçede çiçek öbeklerinin ön kısmına dikilir.

Tüm renkte çiçekleri mevcuttur. Çiçek büyüklüğü 30 cm'ye kadar büyüyebilir. Yaz ortasından ilk kırağılara kadar çiçeklenmesi devam eder. Yıldızlar donlardan korunmalıdırlar. İlkbaharda dikilip, sonbaharda çıkarılmalıdır. Fazla güneşi severler. Ne kadar fazla güneş alırsa, bitki o kadar güçlenir.Yıldızlar her türlü bahçe toprağında olur.Toprağa yıllanmış ahır gübresi veya torf karıştırılabilir.

Kök yumruları yatay olarak, yan olarak 12-15 cm. derinliğe, üzerine 8-10 cm. toprak örtülerek dikilmelidir. Toprak parmaklarla bastırılıp, sıkıştırılır.Filizler görününceye kadar fazla su istemez. Büyüdükçe, boşluğu toprakla doldurulur. İki bitki arası mesafe değişebilir. Boylu yıldızlar destek ister. Destek çubuğu çukur açıldığında, yumruları yerleştirmeden önce toprağa sağlamca çakılır. Daha sonra yumrular yerleştirilir.

Sonbaharda çiçekleri solunca, kökler yerinden sökülüp, bir hafta kadar tersinden asılarak kurutulur. İçinde naylon kılıf bulunan sandıklara, kuru torf, kum ve perlit konularak saklanır. Böylece köklerin filizlenme göstermesi engellenir. Daha sonra serin ve kuru bir yerde bahara kadar muhafaza edilir.

 
 
Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz...

İndirim ve Kampanyalarımızdan Siz de Haberdar Olun!

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK ONLİNE YILDIZ / DAHLIA YUMRUSU SATIŞ SİTESİ.

BİZE ULAŞIN
Alavardı mah.Seçilmişler sk.no:4 Meram/KONYA
+90 (332) 237 55 21
info@buyukcicek.com
© Tüm Hakları Saklıdır. Büyük Çiçek